Mélyfúrás-geofizika
A vízkutatás a Geo-Log Kft. egyik fő tevékenysége, évente több száz új és régi vízkutat vizsgálunk itthon és a környező országokban. Cégünk a Coca-Cola partnere a Közép- és Dél-Európai területen Litvániától Ciprusig. Méréseket végzünk vízműkutakban, ipari- és öntözővíz kutakban, állattenyésztéshez kapcsolódó kutakban, hőszivattyús termelő- és visszasajtoló kutakban, családi házak öntöző kútjaiban, továbbá megfigyelő és kármentesítő kutakban is.
A létesülő kutakban a nyitott kútszelvényezés célja, hogy fúrás közben, a szűrőzés megkezdése előtt geofizikai mérésekkel meghatározzuk és kijelöljük a víztároló, jó porozitású és áteresztő képességű szakaszokat, ahova a kútkiképzés során a szűrők kerülnek.
Számos mérési módszer áll rendelkezésünkre és minden esetben az adott földtani rétegsornak legmegfelelőbb mérési programot állítjuk össze:
- Homokos-agyagos rétegsorban 6 geofizikai paraméter mérését javasoljuk a vízadó homokrétegek azonosítására: SP, két szondahosszas elektromos, természetes gamma, lyukátmérő és hőmérséklet mérés, amelyeket két kombinált szondával mérünk.
- Bonyolult földtani rétegsor esetében célszerű legalább egy további porozitás követő mérés elvégzése: akusztikus, sűrűség vagy neutronporozitás, amelyeket kompenzált és kalibrált eszközökkel mérünk.
A mérések előértékelését, a vízadó rétegek gyors kijelölését, már a nagy tapasztalattal rendelkező terepi csoport a helyszínen elvégzi. A teljes, részletes mérés feldolgozást és értelmezést geofizikusok végzik a központban, akik a mérés során, ha szükség van rá, on-line kapcsolatban állnak a terepi szelvényező csoporttal.
Szűrőhelykijelölés geofizikai mérések alapján |
Kútvizsgálat
A kútvizsgálat során első lépésben meghatározzuk a kút szerkezetét (járható talp, szűrőhely(ek), csövezet mélysége, átmérője, állapota).
A csövezett szakaszokban ajánlott a cementezés minőségének vizsgálata, amelyet az akusztikus hullámkép mérésével végzünk (CBL mérés). A cementkötés minőségének megállapítása fontos, mivel csak megfelelő kivitelezéssel kerülhető el a gyűrűs térben a nem tervezett beáramlások, szennyezések továbbjutása.
Kútvizsgálat során a második lépésben a dinamikus (termeltetés melletti) méréseket végezzük el. Az alapparaméterek (hőmérséklet, áramlási profil, folyadék átláthatóság, folyadék ellenállás, vízszint, kapacitás, visszatöltődés) segítségével határozzuk meg a víz beáramlási helyeket, a szűrők hatékonyságát, és a kút dinamikus paramétereit.
A vizsgálatok elvégzéséhez a Geo-Log Kft. minden szükséges műszerrel és szondával rendelkezik, és minden esetben a megrendelő által kért, illetve a vizsgálat céljának megfelelő méréssorozatot végezzük el. A vizsgálatok után a kiértékelt mérések alapján szakértői jelentést készítünk a kút állapotáról, további hasznosításáról.
A kút folyadékok és gázok minőségének vizsgálatához akkreditált felszíni, illetve mélységi mintákat veszünk, gázt szeparálunk, amelyet akkreditált partner laboratóriumban vizsgáltatunk meg.
|
Két szűrős acélcsöves kút vizsgálata |
Két szűrős PVC csöves kút vizsgálata |
|
A szűrő alatti vakcső nincs kitisztítva |
A kutak kapacitásvizsgálata szükséges a folyamatos üzemi termelés meghatározásához. Ezt a vizsgálatot több kúthozam mellet mért ...
A hosszú mérésekhez a kútba telepített mérőeszközöket használunk, amelyek akár heteken keresztül percenkét is regisztrálnak nyomás és hőmérséklet adatokat.
Háromlépcsős kapacitásmérés |
Visszatöltődés-mérés Leveloggerrel |
Kapacitás-visszatöltődés-mérés teljes folyamata Leveloggerrel rögzítve |
Kútkamerázás
A kútkamerás vizsgálatokat a Magyarországon egyedülálló, 90°-ban dönthető és 360 °-ban körbe forgatható színes videokamerával végezzük. A kamerával maximálisan 950 m-ig, vagy 60℃-ig végzünk méréseket.
A video kamerás vizsgálatoknál a teljes felvételt átadjuk digitálisan és egy írásos összefoglalót készítünk a kút kritikus helyeiről.
Egy szivattyú-darab akadályt képez a kútban |
Sérült csőkötés, amin keresztül víz áramlik a kútba |
Kútjavítás
A Geo-Log Kft. egyedi technológiával végzi kutak csövezetén lévő hibák, pl. lyukak, repedések vagy menetek rossz záródásának a javítását. A 40-50 cm hosszú szilikontömítésű acél mandzsettát a mérőkábelünk segítségével építjük be a hibás helyre. A javítás kivitelezését és eredményességét videokamerás felvétellel és vízszint méréssel ellenőrizzük.
A mandzsettás javítás egy hengerített acéllemez segítségével a lyuk falához szorított szilikon hengerrel történik. A javítható belső csőátmérők 150–500 mm közöttiek lehetnek, a mandzsetták magassága 400–500 mm. A beszerelés felfújható beépítő pakkerrel történik, amit a szokásos acélpáncél kábel segítségével építünk be a javítandó helyre.
A módszer sikeresen alkalmazható a kút béléscsövén (acél vagy PVC) keletkezett apró sérülések (lyuk, csőkötéshiba) javításához. Egy kútban több hiba is javítható, ha egy hiba nem hosszabb 10-30 cm-nél, alulról felfelé, a pakkerek közvetlenül egymás fölé is építhetők.
Mandzsetta a sérülés helyén |
Felkészülés a hidegvizes kút vizsgálatára |
Felállás a hidegvizes kút méréshez |
Hidegvizes kútvizsgálat a mérőkocsiból nézve |